Zgierz

Zgierz można nazwać miastem uprzywilejowanym, jeżeli chodzi o plenery filmowe. Jest tu wyjątkowy zakład kąpielowy, zachowany w niemal niezmienionym kształcie od końca lat 20. XX w. W centrum zachowały się drewniane domy tkaczy z XIX w., tworzące zwartą zabudowę dwóch ulic, chronione obecnie i rewitalizowane w ramach Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. Do tego cały szereg urokliwych ulic i miejsc stanowiących niemal gotowy plan zdjęciowy.

Te zalety w połączeniu z niewielką odległością od Łodzi z dużym zapleczem technicznym produkcji filmowej sprawiają, że Zgierz był i nadal jest chętnie wykorzystywany przez filmowców. Jak dotąd realizowano tu zdjęcia do około 20 filmów i seriali. Tu powstawały zdjęcia do nagrodzonej Oscarem Idy, tu pracowali m.in. Andrzej Wajda, Zbigniew Chmielewski, Stanisław Bareja, czy Jan Jakub Kolski.

Jak dotąd najczęściej wykorzystywanym plenerem jest Miejski Zakład Kąpielowy przy ul. Łęczyckiej 24. Realizowano tu m.in. Trójkąt bermudzki, Limuzynę Daimler-Benz, C.K. Dezerterów, Kawalerskie życie na obczyźnie, czy Serce, serduszko. Co ciekawe, tylko w pierwszych dwóch z wymienionych tytułów basen pozostał w filmach pływalnią.

Drewniana zabudowa Miasta Tkaczy wykorzystana była w Ziemi obiecanej, czy Syzyfowych pracach, a w roku 2015 również w serialu Bodo. Ulica Szeroka znajdująca się na Starym Mieście, na tyłach kościoła św. Katarzyny, pojawiła się w kadrach 300 mil do nieba, a także w Idzie. To tu zbudowano na potrzeby tego ostatniego filmu bar, gdzie upija się prokurator Wanda Gruz (Agata Kulesza). W filmie wykorzystano również dawny budynek Sądu Rejonowego przy ul. Dąbrowskiego 18, który z zewnątrz przeobraził się w posterunek Milicji Obywatelskiej. W jego wnętrzach zaaranżowana została sala rozpraw, gdzie pracuje prokurator Gruz.

W innych miejscach Zgierza realizowano również zdjęcia do bardzo znanych polskich produkcji – w dawnej tuczarni świń na Krogulcu (ul. Daleka 1–3) zainscenizowano obóz jeniecki, gdzie trafia Franek Dolas (Marian Kociniak) w Jak rozpętałem II wojnę światową; na dworcu kolejowym zawiązuje się intryga odcinka Genialny plan pułkownika Krafta w serialu Stawka większa niż życie; w jednym z bloków przy ul. Parzęczewskiej mieszkał Leszek (Krzysztof Stroiński), bohater serialu Daleko od szosy.

Tytuły filmów

Informacja krajoznawcza

Zgierz to gród o średniowiecznym rodowodzie, z przewagą zabytków z XIX i XX w., czyli okresu najbardziej dynamicznego rozwoju miasta. Z tego czasu pochodzi unikalny zespół zabudowy drewnianych domów tkaczy, obecnie objęty ochroną jako Park Kulturowy Miasto Tkaczy. Niedaleko stąd do wyjątkowego basenu, jednej z pierwszych krytych pływalni w Polsce (do dzisiaj czynnej!), a także do Starego Miasta z układem urbanistycznym sprzed kilkuset lat. Nad tą częścią miasta dominuje wysoka wieża neogotyckiego kościoła św. Katarzyny.

  1. Miasto Tkaczy przy ul. Narutowicza i RembowskiegoBodo, Syzyfowe prace, Ziemia obiecana
  2. Miejski Zakład Kąpielowy, ul. Łęczycka 24C.K. Dezerterzy, Kawalerskie życie na obczyźnie, Limuzyna Daimler-Benz, Serce serduszko, Trójkąt bermudzki
  3. Ul. Szeroka300 mil do nieba, Ida
  4. Dawny budynek Sądu Rejonowego, ul. Dąbrowskiego 18Ida
  5. Dawne Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Zeta”, ul. 1 Maja 11Niespotykanie spokojny człowiek
  6. Dawna tuczarnia świń na Krogulcu, ul. Daleka 1–3Jak rozpętałem II wojnę światową
  7. Cmentarz, ul. ParzęczewskaCudowne lato
  8. Dworzec kolejowyStawka większa niż życie