Tomaszów Mazowiecki
Większość filmów realizowanych w Tomaszowie związanych jest z obszarami na peryferiach - serial Czterej pancerni i pies realizowano przy moście kolejowym na Pilicy, a także przy przystani na tej rzece (teren dzisiejszego ośrodka sportu i rekreacji). Ten sam most pojawia się w filmie “Pożegnanie jesieni”. Pilicę w okolicy stacji uzdatniania wody widać w Rzeczpospolita babska, a w Ziemia obiecana widać pozostałości spalonej mieszalni pasz przy ul. Głównej.
Wyjątkiem jest tu film “Rebus”, dramat współczesny, pokazujący realia życia w latach 70. XX w. Można powiedzieć, że Tomaszów zagrał sam siebie - niewielkie miasto z brakiem perspektyw dla młodych. W kadrze uwiecznione zostały Alejki, czyli al. Pilsudskiego, kino Pazowsze przy ul. Jerozolimskiej 1, schody na ul. Rzeźniczej (pomiędzy placem Kościuszki a Tkacką), czy kilka lokali gastronomicznych, m.in. bar Mazowszanka.
Tytuły filmów
- Czterej pancerni i pies, reż. Konrad Nałęcki (1966-1970)
- Rzeczpospolita babska, reż. Hieronim Przybył (1969)
- Ziemia obiecana, reż Andrzej Wajda (1974)
- Rebus, reż. Tomasz Zygadło (1977)
- Pożegnanie jesieni, reż. Mariusz Treliński (1990)
Informacja krajoznawcza
Tomaszów Mazowiecki wyrósł przy osadzie kuźniczej założonej nad Wolbórką w XVIII w. Działalność zapoczątkowana przez hrabiego Tomasza Ostrowskiego była kontynuowana przez jego syna Antoniego, który hutnictwo uzupełnił o przemysł włókienniczy. Był to jeden z pierwszych ośrodków przemysłowych dzisiejszego województwa łódzkiego. Do dziś w centrum miasta można zobaczyć szereg dawnych fabryk, zgrupowanych przede wszystkim w dolinie Wolbórki. Prawdopodobnie najefektowniejszym kompleksem przemysłowej zabudowy są pozostałości fabryki Moritza Piescha przy ul. Barlickiego - willa, budynki administracyjne, a także pozostałości fabryki. Na uwagę, poza zabytkami zabudowy XIX-wiecznej w centrum, zasługują także Skansen Rzeki Pilicy, unikalny rezerwat krasowy Niebieskie Źródła, a także podziemna trasa turystyczna Groty Nagórzyckie w dawnym wyrobisku piasków szklarskich. Tuż przy granicy Tomaszowa znajduje się jeszcze jedna z największych kopalni piasków szklarskich w Europie (Biała Góra). No i oczywiście, z Tomaszowa jest już bardzo blisko nad Zalew Sulejowski.