Nieborów

Nieborów to rezydencja, gdzie wyjątkowo często gościły międzynarodowe ekipy filmowe. Tu powstawały koprodukcje polsko-francuskie i polsko-brytyjskie jak Wielka miłość Balzaka, Marie Curie. Une femme honorable, Sherlock Holmes i Doktor Watson, czy Nowe przygody Arsena Lupin. Najwięcej zagranicznych filmowców trafiło tutaj na początku lat 90. XX w. – po otwarciu granic zachodni twórcy chętnie korzystali ze stosunkowo tanich plenerów w Polsce. Miejsce takie jak Nieborów, gdzie pałac stanowił niemal gotową scenografię filmów historycznych, a dodatkowo był położony stosunkowo niedaleko od Warszawy, bardzo na tym korzystało.

Oczywiście w Nieborowie powstawały również znane polskie filmy. Wnętrza pałacu wykorzystane były w dwóch obrazach A. Wajdy – Lotnej i Popiołach, a także m.in. w Złocie dezerterów, czy nawet w serialu Ojciec Mateusz. W tym ostatnim zdjęcia realizowano w bibliotece, która w serialu przeobraża się w gabinet biskupa. Biblioteka to zresztą najczęściej uwieczniane przez filmowców pomieszczenie, chociaż ogółem wykorzystano niemal wszystkie pomieszczenia z reprezentacyjnego piętra pałacu. Dzięki kadrom z Wielkiej miłości Balzaka można nawet zajrzeć do niedostępnej dla zwiedzających sali weneckiej na parterze – dziś służy ona jako jadalnia dla gości nocujących w pałacu, w serialu było to miejsce gdzie goście hrabiostwa Hańskich tańczyli poloneza. Najnowszym filmem realizowanym w pałacu (ale także w parku) jest Znachor. W nowej adaptacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza obejrzeć można sień, klatkę schodową, a także bibliotekę.

Otaczający rezydencję park stał się w Akademii Pana Kleksa ogrodem, przez który profesor prowadził uczniów do swojej szkoły, a także gdzie chłopcy uczyli się geografii. Z parkiem w Nieborowie związana jest również jedna z najzabawniejszych scen w historii polskiej kinematografii – to tu rozgrywały się w serialu Kariera Nikodema Dyzmy rozmowy Żorża Ponimirskiego (Wojciech Pokora) z Nikodemem Dyzmą (Roman Wilhelmi) m.in. na temat tego kto jest wariatem, a kto bydlęciem…

Filmową historię posiada również romantyczny park położony w sąsiadującej z Nieborowem Arkadii. Malownicza sceneria wykorzystana została w Akademii Pana Kleksa – przy Akwedukcie Staś Niezgódka spotyka golarza Filipa. Śledząc go trafia do Przybytku Arcykapłana, gdzie swoją kryjówkę ma kruk Mateusz. Parkowe plenery wykorzystano również w serialu Wielka miłość Balzaka – tu odbywa się pierwsze spotkanie Balzaca i hrabiny Hańskiej, w tle widoczne są charakterystyczne obiekty parkowe – Świątynia Diany, Łuk Grecki, czy Dom Murgrabiego.

Tytuły filmów

Informacja krajoznawcza

W Nieborowie znajduje się jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich na ziemiach polskich. Pałac wybudowany został na miejscu starszego dworu przez kardynała Michała Radziejowskiego na przełomie XVII i XVIII w. Projekt wykonał Tylman z Gameren. Kolejni właściciele, przede wszystkim rodzina Radziwiłłów posiadająca te dobra od 1774 r. do 1945 r., dokonywali modyfikacji, udało się jednak zachować wyjątkowy, spójny charakter całości. Dziś w pałacu znajduje się oddział Muzeum Narodowego. Pałac otoczony jest ogrodem, podzielonym na uregulowaną część w stylu francuskim oraz malowniczą część w stylu angielskim. Zwiedzając cały kompleks warto obejrzeć również budynek manufaktury majoliki z oddzielną wystawą dzieł tu stworzonych. Produkty z tej fabryki można nawet odnaleźć w dekoracji ołtarza nieborowskiego kościoła.

  1. PałacLotna, Marie Curie. Une femme honorable, Ojciec Mateusz, Popioły, Sherlock Holmes i Doktor Watson, Wielka miłość Balzaka, Złoto dezerterów
  2. DziedziniecAkademia pana Kleksa
  3. ParkAkademia pana Kleksa, Kariera Nikodema Dyzmy
  4. Park w ArkadiiAkademia pana Kleksa, Wielka miłość Balzaka